Provedba projekta “Želim i mogu ostvariti pravo na besplatnu pravnu pomoć” u 2019. godini

Udruga za promicanje i zaštitu ljudskih prava “SMS – sve možeš sam” provodi projekt pružanja besplatne pravne pomoći pod nazivom “Želim i mogu ostvariti pravo na besplatnu pravnu pomoć”. Projekt za opći cilj ima osiguranje i ostvarivanje primarne pravne pomoći građanima Republike Hrvatske i drugim osobama u skladu s odredbama Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći („Narodne novine“ br. 143/13). Cilj nam je početak razvijanja programa direktne pravne pomoći korisnicima usluga, koji se dugoročno želi razviti u organizirani program čiji će se broj korisnika s vremenom povećavati. Ovim Projektom osnažiti ćemo i svrhu pružanja pravne pomoći: ostvarivanje jednakosti svih pred zakonom, osiguranje građanima Republike Hrvatske i drugim osobama djelotvorno ostvarivanje pravne zaštite te pristup sudu i drugim javnopravnim tijelima pod jednakim uvjetima.

Projektom će biti osigurano pružanje primarne pravne pomoći osjetljivim društvenim skupinama (osobe s invaliditetom, osobe treće životne dobi i pripadnicima nacionalnih manjina). Pružanje primarne pravne pomoći bit će namijenjeno za sve korisnike koji ispunjavaju uvjete sukladno važećem Zakonu, ali prioritet su navedene skupine u društvu. Cilj nam je, uz pružanje besplatne pravne pomoći, i razvijanje kvalitetnog programa pomoći socijalno osjetljivim društvenim skupinama te planiramo potaknuti solidarnost i razumijevanje između građana, međugeneracijsku solidarnost između mladih i starih, uz ostale aktivnosti za smanjenje mogućnosti socijalnog isključivanja.

Projekt se planira realizirati u općinama Čačinci, Čađavica, Gradina, Mikleuš i Suhopolje. Pravnici udruge će redovito posjećivati navedena mjesta te pružati besplatnu pravnu pomoć. Besplatna pravna pomoć moći će se ostvariti i putem besplatnog telefona koji će biti otvoren za sve korisnike besplatne pravne pomoći. Projekt će trajati do 31. prosinca 2019.

Za sve upite slobodno nam se obratite putem kontakt obrasca.